Карніка - бджола майбутнього?

Карніка — помилка або бджола майбутнього? Так альтернативно поставив питання в одній зі своїх статей австрійський вчений І. Бречко (1968), який вважає, що якщо і можна говорити про ідеальну бджолі, то така бджола — карніка. Порівнюючи карніку з бджолами інших рас, І. Бречко вказує, що в карніки сильніше виражені миролюбність, старанність, плодючість, здатність до використання раннього взятку, швидка реакція на зміну зовнішніх умов, пам'ять на місце. Карніка дуже пластична і легко керована. Ці якості виражені у бджіл різних ліній і популяцій в різному ступені. Карніка піддається впливу з боку бджоляра, але в той же час вимагає до себе уваги і підводить там, де її спадкові особливості не враховуються.

Економна і добре використовує слабкий взятки, вона знижує рівень кількості розплоду під час перерв в медозборі і тому потребує підгодівлі в безвзяточні періоди. Однак при найменшій можливості вона намагається поповнити свої запаси.

Карника потенційно здатна, незважаючи на погіршення для бджіл умови життя, забезпечити хороший медозбір, і тільки від нас залежить, як вона використовує свої можливості.

Карника все ще потребує глибокого вивчення. Тільки після цього можна буде вирішити, чи є вона помилкою або бджолою майбутнього.

Або або. Але не будемо так непримиренно жорстоко ставити питання. У карніки, зрозуміло, є свої недоліки, але, безумовно, її можливості дуже великі. Завдання полягає в тому, щоб повніше виявити і використовувати її переваги.

Даючи оцінку КАРНІКА, А. Керле, який знайшов у цій раси недоліків більше, ніж інші дослідники, вказує, що ця бджола, «без сумніву, має надзвичайну концентрацією економічних і племінних якостей», а «в центральній Європі вона в останні роки завоювала велику популярність і вважається першою серед інших рас».

В. Губін
Журнал "Бджільництво", №8, видавництво «Колос», Москва. 1969 р.